Dzisiaj chciałam wam trochę napisać o szczypiorku. Lubicie? Jecie regularnie? Ja ostatnio jem szczypiorek bardzo często, uwielbiam taki świeżo zebrany z działeczki. Taki jest najlepszy!
Tak się zajadam i zajadam tym szczypiorkiem, a zupełnie zapomniałam o tym za co go tak lubię.
Ja lubię szczypiorek za to, że:
- idealnie pasuje do różnych sałatek
- ładnie wygląda na kanapkach
- dodaje niesamowitego aromatu potrawom
- szczypiorek doskonale zastępuje niektóre przyprawy, dodaje charakterystycznej pikantności
- pachnie latem!
Nie wiem czy wiecie, ale szczypiorek ma bardzo dużo fajnych właściwości, o których mało kto wie.
Właściwości szczypiorku
Źródło: zszywka |
Szczypiorek jest bogaty w witaminę C i żelazo. Szczypiorek pobudza łaknienie i ułatwia trawienie. Ze względu na duża zawartość żelaza jest bardzo pomocny w leczeniu wielu chorób, np, niedokrwistości.
Szczypiorek został po raz pierwszy odkryty 5 tysięcy lat temu w Chinach. Po jakimś czasie dopiero stał się popularny w Europie. Dawniej wierzono w to, że dzięki temu, że szczypiorek tak mocno pachnie cebulą i ma liście podobne do trawy może odganiać złe duchy. Prawda to? Nie wiem, ale już sobie wyobrażam jaka miałby minę duch jakby mu ktoś dmuchną w twarz wyziewem po zjedzeniu pikantnego szczypiorku ;)
Źródło: kwiateo.pl |
Jedna łyżka posiekanego szczypiorku zaspokaja 3% dziennego zapotrzebowania na witaminę A i C. Szczypiorek zawiera też witaminę K, kwas foliowy, wapń, magnez, fosfor i potas [Źródło: tipy.interia.pl].
Warto też dodać, że szczypiorek zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych:
- raka prostaty
- raka przełyku i żołądka
Szczypiorek dzięki zawartości choliny korzystnie wpływa na sen, dzięki kwasowi foliowemu - wspomaga leczenie depresji, a dzięki serotoninie poprawia nastrój!
Niby taki niepozorny, a jednak jak widać ma mnóstwo cennych składników... :)
Jedzcie szczypiorek! Najlepiej prosto z działki! ;)
Mnie to najbardziej smakuje świeży szczypiorek na jajecznicy. Oczywiście jako dodatek do obiadu, czyli do ziemniaków także.
OdpowiedzUsuńNa przekór naturze, przyrodzie szukamy witamin nie wiadomo gdzie. A tak naprawdę okazuje się, że najlepsze składniki odżywcze i witaminy mają od dawna znane roślinki. Nie mam na myśli tu tylko szczypiorku. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń