14:26

O diecie antyhistaminowej

O tym, co to jest histamina nie trzeba tłumaczyć wszystkim tym, którzy jej nie tolerują. Bóle głowy i brzucha, ciągłe migreny, kolki, biegunka, a także reakcje skórne, choroby żołądka i jelit - z takimi problemami borykają się wszyscy ci, u których rozpoznano nietolerancję na histaminę.

Co to jest histamina?


Pewnie zastanawiasz się teraz, co to właściwie jest ta histamina, która sieje takie spustoszenie w organizmie człowieka bez względu na wiek. Histamina to tzw. "amina biogenna", jest ona wytwarzana w organizmie człowieka i bierze udział w regulowaniu różnych funkcji życiowych oraz odgrywa kluczową rolę w reakcjach alergicznych. Histamina, włączając się do działań organizmu, rozszerza naczynia krwionośne i kurczy macicę. Jednak sama histamina nie jest dla naszego organizmu groźna. Choć krążąca we krwi może doprowadzić do śmierci (wstrząs anafilaktyczny), to za takie działanie tak naprawdę odpowiedzialne są mechanizmy, które ją rozkładają (DAO).

DAO- diaminooksydaza
Diaminooksydaza to enzym znajdujący się w jelicie cienkim, wątrobie, nerkach, krwi, a nawet łożysku u kobiet w ciąży. DAO jest bardzo ważna, bo to właśnie ona rozkłada histaminę.

*migrenę i ciągłe bóle głowy
*niskie ciśnienie
*astmę i wodnisty katar, często nawracający
*biegunki, dolegliwości żołądkowo-jelitowe
*świąd skóry, pokrzywkę

Te wszystkie objawy nasilają się po:
*wysiłku fizycznym i stresie
*niedoleczonych i ciągłych infekcjach
*wahaniach spowodowanych hormonami
*częstych biegunkach i zapaleniu jelit

Jak rozpoznać nietolerancję na histaminę?
Jeśli zauważyłaś u siebie jeden z tych objawów, to może być sygnał, że twój organizm nie toleruje histaminy. Co zrobić, by mieć stuprocentową pewność? Na początek warto zrobić badanie wątroby, jelit i nerek, by wykluczyć schorzenia, które mogą dawać podobne objawy. Weź także pod lupę laktozę i fruktozę oraz sprawdź czy twój organizm je toleruje. Możesz także zbadać krew na aktywność DAO. Im mniejsza jej aktywność w surowicy krwi, tym większe prawdopodobieństwo, że twój organizm nie metabolizuje histaminy.

Warto także prowadzić dzienniczek, w którym będziesz zapisywać:
Co jesz?
Co pijesz?
Jakie leki przyjmujesz?

Dzięki takiemu dzienniczkowi łatwo będzie wychwycić jakie dolegliwości występują po spożywaniu określonych grup pokarmów i dzięki temu łatwiej będzie wyeliminować z diety alergen. Kiedy będziesz mieć już pewność, że twój organizm nie toleruje histaminy, to znak, że czas na dietę! Dietę antyhistaminową!

O tej diecie nie znajdziecie wielu informacji w internecie, a te, które znajdziecie będą dość skąpe. Ja znalazłam książkę DIETA ANTYHISTAMINOWA w księgarni internetowej, w której dość często się zaopatruję, bo mają tanio. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to macie TU linka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Diety i ich sekrety , Blogger