Kobiety mają skłonności do przesady. Wiecznie są na diecie i wiecznie na siebie narzekają. Niestety większość z nas schudnąć nie może. Bo brak silnej woli, bo podjadamy, bo oszukujemy same siebie, bo mamy mało ruchu... Niektóre z nas jednak schudnąć nie mogą, bo wcale nie są grube, są po prostu wzdęte! Jak to sprawdzić? Już na pierwszy rzut oka widać czy ktoś jest wzdęty, czy po prostu zapasiony (sorry, ale nazywam rzeczy po imieniu).
Osoby wzdęte mają uczucie obrzmienia, nadęcia, częste bóle brzucha, kolki. takie nieprzyjemne uczucia pojawiają się zwykle po posiłku, a potem stopniowo zanika. Popatrzcie na swoje dłonie, nogi, twarz, czy nie macie wrażenia jakbyście byli napuchnięci? Przejrzyjcie swoje stare zdjęcia, czy tak wyglądaliście kilka lat temu?
Wzdęcia to stan przejściowy i pojawiają się z konkretnych powodów, można sobie z tym poradzić i dzisiaj powiem wam jak :)
Wzdęcia - objawy
Jakie są objawy wzdęć?
Pierwszy objaw to wrażenie napompowania. Jeśli masz uczucie jakby cię coś od środka rozsadzało to znaczy, że męczą cię wzdęcia. Wzdęciom towarzyszą gazy, jeśli często je oddajesz to znaczy, że możesz własnie na nie cierpieć. Nie zdziwcie się jeśli będziecie czasami czuć ból w klatce piersiowej. Wzdęciom może bowiem towarzyszyć zespół Roemhelda czyli szybkie bicie serca i ból w klatce piersiowej.
Wzdęcia - przyczyny
Przyczyn wzdęć jest kilka. Może to być zwiększona produkcja gazów. Czasami zdarza nam się połknąć pęcherzyk powietrza. Osoby cierpiące na wzdęcia mogą mieć niedrożne jelita, bo właściwie tutaj się wszystko zaczyna. Wzdęcia mają również osoby, które przeżyły zabiegi operacyjne brzucha lub okolic, osoby cierpiące na choroby wątroby, trzustki, dróg żółciowych.
Czy wzdęcia można pomylić z innymi dolegliwościami lub chorobami?
Tak mówię to z przymrużeniem oka, ale naprawdę czasami bywa tak, że jesteśmy wzdęte, a płaczemy że przytyłyśmy. Zaczynamy więc dietę, a gdy po dwóch dniach wzdęcie znika, cieszymy się, że dieta cud, że działa ...! :)
Jak się pozbyć wzdęć?
Po pierwsze pić dużo płynów, a najlepiej wody i jeść mniej soli. Wzdęcia mogą być spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie, a to własnie powoduje spożywanie za dużych ilości soli lub słonych potraw. Co do płynów, to woda jest naprawdę najzdrowsza, zapomnij o alkoholu, kawie, herbacie (chociaż herbata najmniej wzdyma, ale też potrafi).
Po drugie zlikwiduj zaparcia. Jeśli masz wzdęcia najprawdopodobniej masz też zaparcia, których pozbędziesz się jedząc dużo błonnika. Czyli jedz owoce, warzywa, nie zapominaj o ziołach!
Ja na przykład lubię sobie czasami zrobić kurację błonnikiem witalnym. Poczytajcie o tym! Warto naprawdę! Bo taki błonnik nie tylko wspomaga nasze jelita, oczyszcza organizm, ale także ma doskonały wpływ na cerę. Dzięki błonnikowi walka ze zmarszczkami jest łatwiejsza, dzięki błonnikowi szybciej pozbędziemy się trądziku :)
Po trzecie wzdęcia pojawią się na pewno jeśli będziesz jeść za szybko lub jeśli będziesz popijać to co zjadłeś. Pamiętaj - nie wolno tego robić! Popijanie produktów stałych powoduje, że twoje kwasy żołądkowe mają problem z trawieniem. Można wypić kompocik do obiadu, ale dopiero pół godzinki po jedzeniu.
Po czwarte postaraj się nie stresować. Ja wiem, to łatwe nie będzie, ale stres nie sprzyja ani trawieniu ani odchudzaniu, a za to powoduje bóle brzucha i bolesne wzdęcia.
Po piąte jedzenie zbyt dużo węglowodanów także może powodować wzdęcia.
Pocieszyłam cię? ;)
Widzisz, może wcale nie jesteś gruba, tylko po prostu masz wzdęcia!
Zastosuj się do moich rad i sprawdź to. A jeśli nie będziesz miała pewności, zawsze możesz się udać do lekarza. Lekarz łatwo to sprawdź robiąc chociażby USG.
to chyba mój problem...
OdpowiedzUsuńNiestety ja na pewno jestem gruba :)
OdpowiedzUsuńZapraszam do siebie http://zuzia-i-zosia.blogspot.com/
Bardzo ciekawy temat :D Będę wiedziała jak sobie z tym radzić :) Dzięki !!
OdpowiedzUsuńBardzo dobry artykuł, to napewno jest wina wzdęcia :)
OdpowiedzUsuń