Obserwatorzy

poniedziałek, 9 marca 2015

Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat cholesterolu

Cholesterol to substancja, która jest niezbędna do utrzymania czynności układu nerwowego, wątroby, mięśni, skóry, jelit i serca. Cholesterol jak widać wcale nie jest naszym wrogiem, jest bardzo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Sztuką jest jednak by utrzymać go na prawidłowym poziomie. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o cholesterolu? Jak obniżyć cholesterol? Czy są jakieś leki na cholesterol? Tego dowiecie się z mojego dzisiejszego wpisu.

Fot. Wikipedia

Według badań z GUS najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Kto za to odpowiada? W głównej mierze cholesterol. Nie dbamy o siebie, jesteśmy leniwi, denerwujemy się lub żyjemy w stresie, to wszystko prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem. Może gdybyśmy mieli większą świadomość, większą wiedzę na temat cholesterolu byłoby nam łatwiej dbać o jego prawidłowy poziom? Kto z was wie co to jest cholesterol LDL, cholesterol HDL? Założę się, że większość z was słysząc „cholesterol” myśli „zły”. Tak naprawdę cholesterol może być „zły”, ale jest też „dobry”. Oto jaka jest między nimi różnica:

Dobry cholesterol (cholesterol HDL) – jest odpowiedzialny za transport cholesterolu do wątroby i usuwanie go z organizmu; normą dla mężczyzn jest 40 mg/dl, dla kobiet 50 mg/dl

Zły cholesterol (cholesterol LDL) – to taki, który ma niską gęstość, jego stężenie nie powinno przekraczać 100 mg/dl

Jak uchronić się przed zmianami miażdżycowymi w naczyniach krwionośnych? Jak uniknąć chorób serca? Jak obniżyć cholesterol? Na początek sprawdźmy co ma na niego największy wpływ.

Poziom cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników, są to min.:
Dieta
Poziom aktywności fizycznej
Ogólny stan zdrowia
Stres
Używki (palenie papierosów i alkohol)
Czynniki genetyczne

W takim razie odpowiedź na pytanie, jak sobie radzić z obniżeniem cholesterolu powinna być prosta: unikać czynników, które go podnoszą. W rzeczywistości jednak to nie jest takie proste.

20% cholesterolu, który krąży w naszej krwi dostarczane jest do organizmu wraz z pożywieniem, pozostała część jest wytwarzana przez wątrobę. Cholesterolu dostarczają głównie produkty pochodzenia zwierzęcego – mleko, ser, mięso, jaja. Dlatego warto na nie uważać – to po pierwsze. Po drugie – możemy stosować leki syntetyczne, np. tabletki na cholesterol, które wpływają na zmniejszenie jego wchłaniania do krwioobiegu lub hamują biosyntezę cholesterolu w wątrobie. Statyny (leki na receptę) są szkodliwe dla organizmu i wiele osób nie może ich stosować długotrwale.

W leczeniu hiperlipidemii (czyli zespołu zaburzeń przemiany materii powodujących zwiększenie ilości cholesterolu we krwi) radziłabym:

1)      Zmienić dietę, tłuste pokarmy zastępować owocami, warzywami

2)      Zażywać więcej ruchu – do codziennych rytuałów włączyć choćby wieczorne spacery

3)    Badać się regularnie, bo cholesterol to problem ludzi w każdym wieku, a pierwsze badania powinno się robić w okolicach 30 roku życia

4)      Postawić na zdrowy styl życia, ograniczyć alkohol, rzucić palenie

5)      Wyluzować! Stres naprawdę w niczym nie pomaga!

Warto także do obniżenia cholesterolu wspomagać się ziołami oraz składnikami pochodzenia naturalnego. Od wieków kraje wschodu znają czerwony ryż oraz jego właściwości przecowcholesterolowe. 

Czerwony ryż zawiera monakolinę K - naturalną lovastatynę, która utrzymuje prawidłowy poziom lipidów (LDL cholesterolu, HDL cholesterolu i trójglicerydów). Monakolina K, bardzo podobnie jak leki na receptę hamuje czynność enzymu wątrobowego regulującego ilość syntezowanego cholesterolu. Wprowadzenie do codziennej diety produktów zawierających mokakolinę K jest więc ważnym elementem ochrony serca i układu krążenia. 

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na temat obniżania cholesterolu zajrzyjcie na stronę: www.cholester.pl
Zapisz się do newslettera!
Share this article!

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł...zdrowie to podstawa :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo trafny artykuł. Teraz wiele osób ma problem z cholesterolem. Trzeba podjąć zdrowy styl życia i zadbać o siebie.

    OdpowiedzUsuń

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML