Obserwatorzy

wtorek, 9 września 2014

A choroby wyczytasz z języka...

Wiedzieliście, że trawienie zaczyna się w jamie ustnej?
Wobec tego nasz język to jeden ze wskaźników naszego zdrowia. Tak jak z oczu można wyczytać choroby: jak katar oznacza początek przeziębienia, tak stan i wygląd naszego języka może świadczyć o infekcjach i chorobach które być może właśnie rozpoczęły się w naszym organizmie.

Język jest mięśniem, dzięki któremu możemy mówić, jeść, przełykać.Czym powinien się charakteryzować zdrowy język?

Zdrowy język jest różowy lub lekko czerwony, wolny od osadów i plam. Po wyglądzie języka można poznać zbliżającą się infekcję - gdy niespodziewanie robi się fioletowy - uważaj na wirusy! Jasnoczerwony język sugeruje, że mamy wysoką temperaturę ciała, mocno czerwony kolor natomiast może świadczyć o stresie.Gdy przychodzimy do lekarza pierwszą rzeczą jest zajrzenie do gardła, dlaczego? Teraz już wiecie dlaczego! Nalot na języku oznacza infekcję, pęknięcia w języku mogą oznaczać cukrzycę, bladoszary język świadczy o anemii, a czerwone plamki i zaczerwienienia są symptomem braku witamin. Na zdjęciu poniżej zobaczycie jak może zmieniać się wygląd naszego języka w zależności od stanu naszego organizmu.

Fot. http://www.lifehack.org/

Jak myślicie kto pierwszy wpadł na to, że z języka można wyczytać choroby? Oczywiście Chińczycy! To oni jako pierwsi zaczęli przyglądać się temu organowi i łączyć jego wygląd z chorobami. Chińska mapa języka w ocenie zwraca uwagę na kolor, powierzchnię, wielkość i nalot.

Wygląd języka według medycyny chińskiejPowierzchnia:
Popękany - zagrożenie udarem i zakrzepicą
Bruzda po środku - nadkwasota żołądka
Język geograficzny - alergia, łuszczyca, infekcje grzybicze

Fot.medyczna24.pl

Barwa języka:
Mocno czerwony - niedobór witamin
Czerwony tylko po środku - skłonność do otyłości i nadmierny stres
Czerwone brzegi - kłopoty z wątrobą
Blady - anemia, słabe serce
Ciemne wręcz czarne zabarwienie - dysfunkcja nerek

Duży język może być oznaką problemów z otyłością, sercem, skłonnością do obrzęków. Mały natomiast to niedobór witamin i zła dieta.

Na wygląd naszego języka ma wpływ wiele czynników. O wyglądzie może świadczyć dieta, jeśli jemy coś kolorowego język także zmienia kolor. Oprócz jedzenia wpływ mają: temperatura otoczenia i przyjmowane leki. Dlatego najlepiej obserwować język gdy nie przyjmujemy farmaceutyków i nie jemy nic co może zmienić jego kolor.
Zapisz się do newslettera!
Share this article!

2 komentarze:

  1. Ciekawe jest co piszesz. Fajnie by było do każdego rodzaju dolegliwości pokazać zdjęcie, ale wiem, że to ciężkie. :) Pacjentów cięzko prosic o zdjecie języka ;p Z kolei samemu lepiej nie przechodzic wszystkich chorób. Może jakas akcja na fb - wyślij nam zdjęcie swojego języka? :D

    OdpowiedzUsuń
  2. myślę, że bazowanie w procesie diagnozy na wyglądzie języka jest nierozsądne :)

    OdpowiedzUsuń

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML