Obserwatorzy

niedziela, 13 kwietnia 2014

Samorozmnażające się warzywa

Warzywa są podstawą zdrowej diety. Nieważne czy się odchudzasz czy nie, nie powinno ich zabraknąć na talerzu każdego dnia. Jak wiadomo najlepsze są roślinki z domowej hodowli, jednak nie każdy ma ogródek przed domkiem. Są jednak pewne sposoby i są pewne warzywa, które możesz hodować na okiennym parapecie. Mało tego, za chwilę dowiesz się jak rozmnażać warzywa mając tylko doniczkę z ziemią i szklankę wody.
Czy wiesz, że są takie warzywa, które możesz hodować i hodować, a one będą rosły i rosły i tak w kółko? Wystarczy im szklanka wody albo obficie podlana ziemia, a za dzień lub dwa zobaczysz kiełki nowej roślinki. Jakie to warzywa?

1. BazyliaListki bazylii wraz z dłuższymi łodyżkami umieść w szklance wody i postaw w słonecznym miejscu. Po kilku dniach pojawią się korzenie, to znak, że bazylię można przesadzić do doniczki z ziemią. W ten sposób można rozmnażać wielokrotnie bazylię. Od dziś nie musisz już za każdym razem latać do sklepu i kupować nową roślinkę.

2. Czosnek
 


Rozmnożenie czosnku jest jeszcze łatwiejsze niż bazylii. Wystarczy trzymać go w ciepłym miejscu, zamiast w lodówce. Gdy pojawią się zielone kiełki wystarczy włożyć główkę do szklanki z wodą. Kiełki czosnku są delikatniejsze w smaku i doskonale nadają się do sałatek i koktajlowych kanapeczek.

3. KolendraKolendrę rozmnażamy tak samo jak bazylię. Zrywamy łodyżkę z listkami, umieszczamy w szklance i czekamy na pojawienie się korzonków, by móc wysadzić ją do doniczki.

4. Marchewka


Marchewka to nie tylko korzeń, jadalna jest także jej natka, choć niewielu o tym wie. Gdy wykorzystasz do obiadu marchewkę nie wyrzucaj jej korzonka z listkami. Po prostu wstaw korzonek do szklanki z wodą i postaw w ciepłym, słonecznym miejscu. Za kilka dni pojawią się łodyżki z których wyrosną listki. Natka marchewki idealnie nadaje się do dekoracji lub do zrobienia pesto. 

5. Sałata rzymskaZ sałaty rzymskiej zjadamy zwykle liście, wyrzucając jej korzeń do kosza. Po co? Można po prostu odkroić korzeń, włożyć do szklanki z woda i poczekać na wykiełkowanie. Gdy pojawią się korzonki, wkładamy ją do doniczki z ziemią. Za jakiś czas mamy nową, świeżą sałatę rzymską.

6. Seler

Ostatnio niezwykle popularny jest seler naciowy. Jeśli go kupujesz doskonale wiesz jaki jest pyszny i zdrowy. Idealny do sałatek lub jako samodzielna przekąska. Po zjedzeniu wszystkich łodyżek zostanie ci korzeń, który umieść w szklance z wodą, a za parę dni będziesz cieszyć się świeżą natką.

7. SzczypiorekSzczypiorek to chyba najpopularniejsze warzywo hodowane w domu. Pewnie każdy doskonale wie, że wystarczy włożyć cebulkę do doniczki z ziemią, by za kilka dni cieszyć się zielonym szczypiorkiem.

8. SzalotkaSzalotka to odmiana cebuli i podobnie jak cebula wypuści kiełki jeśli włożymy ją do szklanki z wodą.

Jak wam się podoba moja inspiracja do uprawy domowego ogródka? 

Może znacie więcej warzyw, które można w ten sposób hodować? 

Podzielcie się wiedzą! :)

Zapisz się do newslettera!
Share this article!

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe informacje. Nie wiedziałem, że korzeń marchewki może się jeszcze do czegoś przydać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Taki szczypior to mistrzostwo świata! I jak dla mnie podstawa dobrej kanapki. Pyszny, ostry, nie to co taki drobniutki kupiony w sklepie. :)

    OdpowiedzUsuń

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML