Obserwatorzy

wtorek, 25 marca 2014

Weganizm
Wegetarianizm wywodzi się z Indii i oznacza niejedzenie mięsa. Wegetarianizm jest dość popularnym trendem żywieniowym i jednym z najmniej dziwacznych. Wśród odmian wegetarianizmu można wymienić:

Laktoowowegetarianizm- niejedzenie mięsa, ale jedzenie nabiału, jajek i miodu
Laktowegetarianizm - wyłączenie z jadłospisu jajek, ale dopuszczalne jest spożywanie mleka i jego przetworów
Owowegetarianizm- niespożywanie niczego co pochodzi od zwierząt
Witarianizm - spożywanie wyłącznie produktów świeżych (zakaz obróbki termicznej), niedozwolone jest picie herbaty, kawy
Frutarianizm- niedozwolone jest jedzenie nie tylko mięsa, ale także owoców i warzyw, które mogłyby doprowadzić do śmierci rośliny, czyli nie jemy sałaty, kapusty, ale możemy zjeść np. kabaczka, ogórka, jabłko i banana itd..
Liquidarianizm - dieta oparta na spożywaniu tylko i wyłącznie soków
Sprautarianizm - dieta polegająca na spożywaniu głównie kiełków

oraz..

Weganizm - i na nim się dzisiaj skupię.


Weganizm to spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego czyli: zbóż, owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, nasion.
W jadłospisie wegan nie ma miejsca na ryby, mleko, sery, jajka, podroby. Niektórzy weganie nie jedzą także miodu. 
Pisze dzisiaj o tej diecie, bo uważam ją za jedną z bardziej rozsądniejszych jeśli chodzi o diety wegetariańskie. Znany naukowiec Colin Campell uważa, że dieta wegańska jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na choroby przewlekłe: "Nie znam nic, co oferuje medycyna, co nawet w przybliżeniu może się równać wpływowi diety opartej na produktach roślinnych". Diety wegetariańskie mają pozytywną ocenę wydaną przez American Dietetic Association - największą i najważniejszą organizację dietetyków na świecie. Dobrze zbilansowana dieta roślinna jest nie tylko odpowiednia na każdym etapie życia (począwszy od matki karmiącej, na dzieciach w każdym wieku kończąc), ale zaspokaja potrzeby sportowców, pomaga leczyć choroby i wspomaga odchudzanie. 

No dobrze, ale skoro dieta wege jest taka super to skąd te wszystkie kontrowersje wokół niej?


Każda dieta nieprawidłowo skomponowana działa źle na organizm. Jeśli nawet nie jesteśmy wegetarianami czy weganami, a dieta na której jesteśmy jest źle dobrana albo w ogóle nie kontrolujemy tego co jemy... będzie nam szkodzić. Pojawią się: otyłość, choroby serca, problemy z ciśnieniem, zły cholesterol itd..
Zauważmy, kto jest najbardziej niezadowolony z takiego sposobu żywienia (mam na myśli diety wege) - Osoby, które nagle przechodzą na dietę wege, czyli zmieniają drastycznie swój jadłospis z dnia na dzień. Jest także gro osób, które deklarują, że przeszły na weganizm, a tak naprawdę na kolację lub śniadanie wsuwają pajdę chleba z dżemem. A to nie o to chodzi! Nie można przejść na dietę wege, połowicznie! Albo przechodzimy całkowicie i stosujemy się do wszystkich zaleceń, albo nie róbmy tego wcale... szkoda zdrowia. Najlepiej byłoby, aby każdy kto zamierza zmienić swoją dietę najpierw skonsultował to z dietetykiem. Dieta przecież powinna być dobrana indywidualnie do każdego człowieka w zależności od wieku wagi, stylu życia. Jeśli decydujemy się na zmianę nawyków żywieniowych i to na tak drastyczną zmianę i nie konsultujemy tego z nikim, nawet ze samym sobą, nie dziwmy się, że nagle pojawia się niedobór składników odżywczych, niedokrwistość, osłabienie, choroby ..

Weganie muszą wiedzieć z jakich źródeł czerpać witaminy, najważniejsze to: B12, żelazo, wapń oraz białko.
Dobrze skomponowana dieta (jeśli jemy dużo surówek) nie wymaga suplementacji, bo dostarczy organizmowi wszystkiego czego ten potrzebuje. Wyjątkiem jest witamina B12, jej niedobór występuje często nawet w diecie mięsnej. Witamina B12 odpowiada za dobre funkcjonowanie układu nerwowego, a jej niedobór prowadzi do poważnych chorób, które wychodzą dopiero po latach.

Jak poradzić sobie z niedoborem białka?

Białka szukajmy w orzechach, roślinach strączkowych, żelazo znajdziemy w : ziolonolistnych warzywach, prosie, owsie, migdałach, natomiast wapń w: tofu, orzechach, sezamie, ziarnkach dyni i brokułach.

Jak wam się podoba taka dieta? Zostajemy weganami? A może jacyś już tutaj są? ;)

Mi osobiście taka dieta się nawet podoba, ale ponieważ jestem niereformowalnym mięsożercą, nie potrafiłabym zrezygnować z rosołków, szaszłyczków i schabików, ehh... no cóż, każdy lubi to co lubi ;)

I TRADYCYJNIE ZAPRASZAM NA MOJEGO FB NA PORCJĘ UŚMIECHU W TEMACIE WEGE :)Zapisz się do newslettera!
Share this article!

3 komentarze:

 1. Hejka, co jest niewegańskiego w bułce z dżemem, bo się nie mogę połapać :) pzdr!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Weganie nie jedzą produktów, które w składzie mają produkty pochodzące od zwierząt. Jeśli chleb ma w składzie mleko lub jajka to weganie go nie zjedzą, ale jeśli chleb ten to tylko mieszanka wody z mąką to okej.

   Usuń
 2. Sama jestem w trakcie przechodzenia na wegetarianizm i właściwie to trochę dziwne, że nazywa się to "dietą". Odkąd jakkolwiek zaczęłam się tym interesować, uświadomiłam sobie, że to nie tylko dieta, ale swojego rodzaju światopogląd. Tak samo weganizm. Tu nie tylko chodzi o to, żeby jeść zdrowo czy schudnąć, ale o to, że jedząc mięso, sery podpuszczkowe, żelatynę czy nosząc futra bądź skórzane paski i buty pośrednio przyczyniamy się do zabijania i cierpienia zwierząt i wzmagamy ten okropny biznes.
  A owowegetarianizm dopuszcza jajka inaczej byłby weganizmem. :)

  OdpowiedzUsuń

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML