Kolagen naturalny Colway
Postaw mi kawę na buycoffee.to

16:02

Blizny? Możesz usunąć je sama! Sprawdź jak, zanim nie zdążysz...

Witajcie weekendowo!

Za oknem zimno, ciemno, mokro! Czyżby to koniec lata i słonecznych dni?

Mam nadzieję, że nie!

Taka pogoda jest totalnie nie dla mnie, ale staram się ją wykorzystać najlepiej jak potrafię. Wskakuję więc do wanny, gorąca kąpiel, aromaterapia i pielęgnacja skóry. To czas dla mnie!

Dziś na tapecie u mnie blizny. Masz z nimi problem? Wiesz, że możesz sobie z nimi poradzić w domu? tylko musisz dopilnować, by zrobić to w odpowiednim czasie. 

Zapraszam do lektury, a wszystko ci wytłumaczę.


Blizny, skąd się biorą?


Blizna to zmiana zbudowana z tkanki łącznej włóknistej, która tworzy się w miejscu urazu (oparzenie, zabieg chirurgiczny, trądzik, ospa, skaleczenie...). Tworzenie się blizny to nic innego jak następstwo gojenia się powstałej rany. Uszkodzona skóra zostaje zastąpiona nową tkanką ziarnującą z włóknami kolagenu. 

Na pewno zauważyliście, że blizna na samym początku znacznie różni się od otaczającej ją skóry. Ma inny kolor, strukturę, elastyczność. Skóra w miejscu tworzenia się blizn ma mniejszą wytrzymałość. Gdybyśmy chcieli nadal posługiwać się terminologią medyczną blizna do 12 miesięcy od swojego powstania jest blizną świeżą. Oznacza to, że jest jeszcze nie do końca uformowana, zachodzą w niej każdego dnia dynamiczne procesy, włókna kolagenowe i elastyczne są w fazie budowy, tworzenia. Ten czas 12 miesięcy to jest czas dla nas. Jeśli zamierzamy coś zrobić z blizną, to  właśnie w czasie jej formowania. Po upływie tego roku mamy mniejsze szanse na powodzenie i leczenie czy też całkowite usunięcie blizny staje się coraz mniej możliwe. 


Jakie są etapy gojenia się ran?


Faza 1 - zapalna

Trwa od 48 do 72 godzin i obejmuje odpowiedź naczyniową i komórkową


Faza 2 - proliferacyjna

Trwa 10-15 dni i obejmuje odtworzenie naskórka, unaczynienie, wzmocnienie tkanek w miejscu powstania blizny


Faza 3 - remodolingu

W fazie tej następuje resorpcja kolagenu, porządkowanie włókien kolagenowych.


Rodzaje blizn:


Keloidy - czyli zgrubiałe, zaczerwienione narośle, które powstały w wyniku nadmiernej produkcji kolagenu przez fibroblasty


Blizny przerostowe - najczęściej występują po oparzeniu


Blizny zanikowe - powstają po trądziku, ospie, związane są z nieprawidłową syntezą nowej tkanki


Rozstępy - choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, rozstępy to też blizny!


Faza regresji to czas jaki musi upłynąć od momentu powstania rany i może trwać nawet do 2 lat. W tym czasie musi już dojść do pełnego zamknięcia się rany. Jednak jak wiadomo to wszystko jest tylko teoria. Tak naprawdę każdy z nas jest inny i u każdego z nas mogą zachodzić te wszystkie procesy wolniej lub szybciej. Jedno jest pewne - zanim blizna do końca się nie zasklepi, możemy się jej pozbyć, a w momencie jej całkowitego wygojenia nasze szanse są marne -żeby nie powiedzieć, że bez użycia skalpela jest to raczej niemożliwe.


CZYTAJ TAKŻE: Skaryfikacja - blizna na żądanie!


Jak się pozbyć blizn, czyli domowe sposoby na blizny:


* Sok z cytryny


Sok z cytryny może wybielić blizny i przebarwienia na skórze. Możemy go używać na dwa sposoby albo pić albo masować skórę.


Masowanie skóry: Wycisnąć sok z cytryny i nacierać skórę masując okrężnymi ruchami przez kilka minut. Zabieg wykonujemy 2 razy dziennie.


Picie soku z cytryny: Wyciskamy sok z cytryny, pijemy bez wody i cukru 2 razy dziennie przez 15 dni.


* Olej z dzikiej róży


Olejek ten stosowany jest dość często w kosmetyce. Aby zmniejszyć blizny potrądzikowe masujmy takim olejkiem skórę przez kilka minut 2 razy dziennie.


* Olejek herbaciany


Podobne działanie będzie miał olejek herbaciany. W tym przypadku należy wmasować olejek w skórę i zostawić go na około 30 minut, by mógł zadziałać.


* Aloes


Na blizny na twarzy bardzo dobrze działa także aloes. Można smarować blizny rozkrojonym liściem aloesu lub użyć do tego celu żelu aloesowego.


* Migdały


Namocz na całą noc 3 migdały. Rano zdejmij z nich skórę i rozgnieć na proszek pestki migdałowe. Proszek wymieszaj z wodą różaną i nałóż na twarz. Taka maseczka bardzo dobrze zadziała na twoją cerę i oczywiście na blizny.


* Witamina E


Można ją bez problemu kupić w aptece. Otwórz kapsułkę, wyciśnij z niej olejek i wetrzyj w bliznę.


* Maska z płatków owsianych


1 łyżkę płatków owsianych wymieszaj z 1 łyżką jogurtu naturalnego, dodaj kilka kropel cytryny. Maseczkę nałożyć na twarz na 15 minut.


* Maska z drzewa sandałowego lub kozieradki


Te dwie rośliny są nam bardzo przyjazne. Wystarczy proszek z kozieradki lub drzewa sandałowego wymieszać z odrobiną wody różanej - tak by powstała papka - a następnie nałożyć na twarz.


A jak ty radzisz sobie z bliznami?

Usuwasz je domowymi sposobami czy wolisz oddać się w ręce specjalistów?

A może nie masz blizn i zdradzisz nam jak tego dokonać, by ich nie mieć?

2 komentarze:

Copyright © 2016 DS , Blogger