17:33

Hormony, które spalają tłuszcz

Dziś będzie trochę naukowo, o hormonach.

Wiesz jaka jest ich rola w odchudzaniu?

OGROMNA!

Ja sama bardzo boleśnie odczuwam zaburzoną gospodarkę hormonalną w moim organizmie. Niestety, gdy w grę wchodzi choroba tarczycy, trudno jest utrzymać wagę na wodzy. Jednak nie jest to niemożliwe! 
Zanim zaczniesz się odchudzać, sprawdź swoje hormony! A jeśli już się odchudzasz i nie widzisz efektów, zrób to tym bardziej. Ja bardzo długo nie wiedziałam czemu nie mogę schudnąć, skoro jem niewiele, wszystkiego sobie odmawiam, a na wadze coraz więcej. Dopiero po uregulowaniu hormonów i zmianie diety zobaczyłam efekty.

Hormony, które spalają tłuszcz

Fot. https://thebluediamondgallery.com/


Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii. Jemy, a więc dostarczamy organizmowi pożywienia, które w procesie przemiany materii przetwarzane jest na energię. Aby ten proces przebiegał prawidłowo nasz mózg wydziela określone hormony, które przenoszą informacje i pobudzają wytwarzanie określonych enzymów. Wśród hormonów są te, które odkładają tłuszcz i te które go rozkładają. Dziś napiszę wam o hormonach, które spalają tłuszcz, w kolejnym artykule przeczytacie o tych, które tłuszcz odkładają.

Hormon wzrostu - jego zadaniem jest uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych, by organizm mógł go przetworzyć na energię. Te procesy zaczynają się godzinę po zaśnięciu i trwają przez całą noc. 
Trzustka wytwarza glukagon, który zapewnia organizmowi energię w sytuacji, kiedy ilość cukru spada poniżej określonego poziomu. Aby wytworzyć energię organizm musi zużyć sporą ilość tłuszczu z komórek tłuszczowych. 
Szczególnie "łąkome" na tłuszcz są: kortyzol i adrenalina. Teoretycznie jeden dzień wystarczyłby im, by go całkowicie zniszczyć. Tarczyca natomiast wytwarza hormony, które regulują rozkład tłuszczu w sposób umiarkowany. Dlatego właśnie tak ważne jest, by pracowała prawidłowo.


Jeśli chcesz utrzymać tarczycę w dobrej kondycji jedz produkty zawierające jod. Dla tarczycy ważna jest także tyrozyna - aminokwas, który znajdziemy w wysokobiałkowych produktach tj. np. soja.

Procesy trawienia i spalania tłuszczu regulują enzymy. Magnez jest jednym ze składników takich enzymów, które pobudzają układ nerwowy. Dzięki magnezowi możemy przyspieszyć przemianę materii! Zapamiętaj to! Magnez znajduje się w orzechach, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych. Oczywiście nie tylko tam, ale tam występuję w naturalnej formie, w dużych ilościach. 

Pamiętaj, że glukagon i hormony wzrostu potrzebują dużej ilości białka! Jedz więc produkty wysokobiałkowe!


Może masz ochotę na kotleciki z kaszy z cieciorką?Witamina C oraz B6 wspomagają działanie hormonów wzrostu (które odpowiadają za rozkład tłuszczu)!

Źródło: Dieta spalająca tłuszcz, Ch. Zacker, S. Mutter, Diogenes, Warszawa, 2002

Nie masz pomysłu co jeść?
Żaden problem! Zajrzyj na mojego Insta, na którym znajdziesz całe mnóstwo inspiracji na proste, tani i zdrowe posiłki. Nie zabraknie też deserów, bo kto powiedział, że dieta musi być nudna!1 komentarz:

Copyright © 2016 Diety i ich sekrety , Blogger