11:04

10 cudownych właściwości cebuli

Cebula, podobnie jak czosnek jest przez wielu nielubiana ze względu na swój specyficzny zapach. Szkoda, bo zarówno cebula, jak i czosnek mają mnóstwo właściwości, które warto wykorzystać. Jeśli do tej pory wydawało ci się, że cebula to tylko warzywo, które można dodać do sałatki czy sosu, przeczytaj mój artykuł! Zdziwisz się, ile cudownych właściwości dla skóry ma ta niepozorna główka.

Ojczyzną cebuli jest Środkowa lub Zachodnia Azja, jednak warzywo to jest uprawiane praktycznie na całym świecie. Cebula zawiera bardzo dużo siarki i to właśnie siarka i jej lotne związki nadają cebuli ten specyficzny zapach. 

Oprócz siarki w cebuli znajduje się:
Biotyna
Chrom
Miedź
Błonnik
Mangan
Fosfor
Potas
Kwercetyna
Witaminy B1 i B6, E, K, A
Witamina C

Cebula ma swoje zastosowanie w kosmetyce. Cudownie działa na przetłuszczające się włosy, a także wpływa na ich wzrost. Jeśli masz włosy jasne lub rude warto odświeżać ich kolor przelewając je po myciu wodą po wygotowanych łuskach cebuli. Jakie jeszcze właściwości ma cebula? Zdziwisz się!

10 cudownych właściwości cebuli

właściwości cebuli


1. Cebula pomaga zasnąć

To nie mit! Zapach cebuli uspokaja i sprawia, że łatwiej zasypiamy. W niektórych poradnikach na bezsenność poleca się postawić pokrojoną cebulę na szafce nocnej. 


To sprawdzone! Cebula, dzięki swoim właściwościom może pomóc pozbyć się drobnych, świeżych rozstępów. Jeśli masz stare rozstępy, też nie rezygnuj, zetrzyj cebule na tarce i rób cebulowe okłady na skórę. 

3. Cebula rozjaśnia skórę

Czerwona cebula (biała też, ale czerwona ma silniejsze działanie) rozjaśnia cerę. Nie zrobi tego co prawda po jednym zastosowaniu, ale jeśli będziemy regularnie ścierać na tarce cebulę i nakładać w formie papki na skórę, to po jakimś czasie powinny nam się rozjaśnić wszelkie przebarwienia, które mamy na skórze.

4. Cebula łagodzi skurcze menstruacyjne

Cebula w niektórych kręgach jest znana jako jeden z najlepszych środków kojących bóle menstruacyjne. Spożywanie surowej cebuli na 4 do 5 dni przed miesiączką może pomóc złagodzić ból. Czy to prawda - nie wiem, jeszcze nie próbowałam, ale ponieważ zawsze bardzo cierpię w TE DNI, spróbuję jeść cebulę przed okresem.
5. Cebula poprawia popęd seksualny

Środek, który nadaje cebuli silny zapach, allicyna, jest odpowiedzialna za zwiększenie przepływu krwi do narządów płciowych, co powoduje zwiększenie popędu płciowego. Taką informację znalazłam na jednym z portali medycznych. Hmmm... ciekawe :)

6. Cebula wzmacnia układ odpornościowy

Cebula zawiera sporo przeciwutleniaczy i flawonoidów, które mają właściwości przeciwzapalne, dzięki temu cebula jest jednym z najlepszych źródeł selenu. Badania wykazują, że selen odgrywa ważną rolę zarówno w inicjacji, jak i regulacji odpowiedzi immunologicznej na infekcję. To wyjaśnia dlaczego nasze mamy i babcie robiły syrop z cebuli, którym nas karmiły do znudzenia. Syrop z cebuli działa! Leczy kaszel, wspomaga w leczeniu przeziębienia - sprawdzałam i bardzo lubię ten syrop :)

Przepis na syrop z cebuli - i nie tylko, znajdziecie TUTAJ.

7. Cebula zatrzymuje krwawienie z nosa

Opary z cebuli działają jak naturalny koagulant, aby zatrzymać krwawienie. Co prawda rzadko leci mi krew z nosa, ale warto znać ten sposób na przyszłość :)

8. Cebula wspiera zdrowie kości

Cebula wzmacnia kości. Takie informacje podają portale medyczne i nie pozostaje nam nic innego jak w to wierzyć. Składniki aktywne znajdujące się w cebuli wpływają bowiem na gęstość kości.

9. Cebula pomaga w detoksyfikacji

Cebula zawiera siarkę, która ma  silne działanie odtruwające. Cebula pomaga wątrobie przetwarzać takie rzeczy, jak kofeina i acetaminofen, a także przetwarza pestycydy, ołów, które gromadzą się w naszym organizmie. Te działania wspomagają wątrobę w detoksie.

10. Cebula zapewnia czyste zęby i usta

Żucie surowej cebuli przez kilka minut może pomóc w zapobieganiu powstawania próchnicy zębów. Cebula pomaga tez usunąć nieprzyjemny zapach z ust i zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej oraz drobnoustrojów w jamie ustnej.

1 komentarz:

Copyright © 2016 Diety i ich sekrety , Blogger