Obserwatorzy

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Dopalacze na odchudzanie? - Nielegalne? NIEBEZPIECZNE!

Dziś będzie o dopalaczach. Dopalacze to mieszanki substancji lub pojedyncze substancje o działaniu psychoaktywnym. Dopalacze mają działanie podobne do narkotyków, wywołują całą masę skutków ubocznych. Mogą spowodować utratę zdrowia, a nawet życia. Po co ludzie zażywają dopalaczy? Odpowiedzi jest kilka i moim zdaniem wszystkie absurdalne. Jedni ich zażywają bo uważają, że działają pobudzająco lepiej niż kawa, czy napoje energetyczne. Inni szukają w nich kompana do zabawy: "Impreza bez dopalaczy nie jest tak dobra". Jeszcze inni twierdzą, że dopalacze zwiększają doznania seksualne... no cóż, znam lepsze i smaczniejsze afrodyzjaki, ale co kto lubi.


Jaki wpływ mają dopalacze na organizm człowieka?

Halucynacje - kolorowe wizje, zawroty głowy
Hipertermia - czyli stan podwyższonej temperatury
Depresja - niestety choć niektórym się wydaje, że dopalacze poprawiają humor, to na krótko, długotrwałe ich stosowanie wywołuje depresje i stany lękowe
Wymioty i nudności - no cóż, jeśli podrażniamy śluzówkę nie dziwmy się, że taki skutek wywołuje
Bezsenność - ciągłe pobudzanie układu nerwowego w końcu może doprowadzić do chronicznej bezsenności i to chyba nic dziwnego
Zaburzenia mowy
Nietrzymanie moczu
Pobudzenie i agresja
Nadciśnienie
Zawał lub udar 

Dopalacze mogą występować w różnych formach: mieszanina ziół, susz, skręty. W zależności od składu mogą mieć działanie: uspokajające, euforyzujące, relaksujące..

Wiecie co mnie najbardziej w dopalaczach przeraża? To, że na opakowaniach znajdują się informacje, że są to produkty naturalne, które od wieków były stosowane w celach leczniczych (!). Cóż powiedzieć, niestety część z dopalaczy jest środkami naturalnymi. Są takie rośliny, które mają właściwości narkotyczne. Nie wiem jak wam, ale mi na słowo "naturalne" od razu cieszy się micha, bo kojarzy się z czymś zdrowym, leczniczym. Niestety w tym przypadku słowo "substancje naturalne" zyskuje zupełnie innego znaczenia.
Teraz zapewne jesteście ciekawi jakie to rośliny są stosowane w dopalaczach.

Przytoczę kilka przykładów:

Pokrzyk wilcza jagoda

Fot. WikipediaWykorzystywany jest korzeń i liść. Pokrzyk zawiera alkoloidy tropanowe, substancje które pobudzają mechanizmy psychomotoryczne, zaraz pojawia się wesołość, dobry humor, natłok myśli, łatwe uleganie sugestiom. Jednak jeśli go przedawkujemy pojawiają: się zaburzenia mowy, ciężki oddech, gorączka, drgawki, zawroty głowy, mdłości, halucynacje.

Muchomor czerwony


Ten znany wszystkim grzybiarzom grzyb, jest trujący i na pewno nie ugotujemy z niego zupy grzybowej ani sosu, ale są tacy, którzy suszą kapelusz muchomora i spożywają z niego wywar. Oczywiście nie polecam tego robić! Po spożyciu muchomora skutki mogą być bardzo różne, mogą pojawić się odczucia podobne do przedawkowania alkoholu, albo: drgawki, halucynacje, omamy. Działanie muchomora na organizm człowieka jest trudno przewidzieć. Może nastąpić uspokojenie albo przygnębienie, stan pobudzenia albo euforii, który niespodziewane przechodzi w rozdrażnienie. Jedno jest pewne - wyostrzają się wszystkie zmysły, pojawiają się stany zaburzenia równowagi, zmęczenie, nadmierne pocenie się, szumy w głowie i uszach. Za takie działanie muchomora  odpowiadają: kwas ibotenowy, muscymol i bufotenina.

Liona lwie ucho

W Afryce traktowana jako substytut konopii indyjskich. Liście tej rośliny podczas palenia wydzielają silny dym. Po jej zażyciu człowiek wpada w nagłą euforię, mogą też występować zaburzenia świadomości. Roślina ta zawiera leonurynę, która uzależnia podobnie jak nikotyna. 

Kaleja trójkrotnielistna

Od 2009 r. posiadanie jakichkolwiek produktów zawierających w składzie tą roślinę jest w Polsce zabronione. Kaleja działa podobnie jak marihuana z tą różnicą, że nasila aktywność mózgu podczas snu, powoduje pojawienie się bardzo realnych marzeń sennych.  Kaleja wywołuje reakcje alergiczne, senność, mdłości, wymioty. 

Powój hawajski

Fot. Wikipedia


Zawiera pochodne kwasu lizergowego, które mają działanie od 10 do 50 razy słabsze niż LSD, aczkolwiek i tak są bardzo mocno odurzające. Powój wywołuje halucynacje wzrokowe, słuchowe, pobudzenie, bezsenność i trudność w usiedzeniu na miejscu. Efekty takie osiągniemy po 2 godzinach od zażycia i mogą się utrzymywać nawet do 14 godzin. LSA - bo tak popularnie zwana jest tak substancja odurzająca - sprawia, że pojawiają się myśli samobójcze i człowiek ma nieodpartą chęć na ich zrealizowanie. Kobiety powinny wiedzieć także, że substancja ta obkurcza mięśnie macicy i ma bardzo zły wpływ na narządy rozrodcze i ciążę.

W dopalaczach można znaleźć także syntetyczne substancje tj.: BZP, TFMPP, JWH018 i MEFEDRON. Ich działanie polega na stymulowaniu ośrodkowego układu nerwowego, bo od niego sie przecież wszystko zaczyna.

Nie będę wam przytaczać ani podawać nawet nazw dopalaczy, po których to będą taaaaaakie spektakularne efekty odchudzania, bo jeszcze komuś przyjdzie do głowy kupno, a nie o to mi przecież w tym artykule chodzi.
Chciałam wam pokazać, do czego zdolni są ludzie zdesperowani, którym brakuje silnej woli do odchudzania i do zdrowej diety. Jednocześnie niestety z przykrością muszę stwierdzić, że coraz więcej ludzi szuka drogi do pięknej sylwetki... na skróty! Szukając informacji na temat dopalaczy natknęłam się na wiele stron i forów, na których internauci polecają sobie dopalacze które szybko obniżają wagę, odchudzają. Jednak ja w to nie wierzę, nie zaryzykowałam swojego zdrowia dla szybkiego schudnięcia.

Co o tym myślicie?
Pokusilibyście się o branie dopalaczy, by szybko schudnąć?Zapisz się do newslettera!
Share this article!

2 komentarze:

 1. Wydaje mi się, że skoro tego zabronili, była afera na skalę kraju, to w żadnym aspekcie nie mozna tego uzywać, bo z tego co pamiętam kilka osób przez nie pożegnało się z życiem

  OdpowiedzUsuń
 2. MajkaM

  1.nie jestem zwolennikiem ani przeciwnikiem dopalaczy poniewaz nie zazywam tego ale sprawdzaj wiadomosci ktore glosisz na forum publicznym poniewaz czescbz tego co napisalas mija sie z prawda!!!!
  2. NIE MA CZEGOS TAKIEGO JAK DOPALACZE TTA NAZWA ZOSTALA WYMYSLONA PRZEZ MEDIA. MOZE NAJPIERW RZAD NASZ ZAJMIE SIE NARKOTYKAMI TYPU AMFETAMINA,KOKAINA,MARIHUANA I POZOSTALE BO TO JEST PRAWDZIWE ZAGROZENIE!!!!
  3. RZECZY O KTORYCH PISZESZ NIE SA ZABRONIONE !!!!!

  OdpowiedzUsuń

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML