Chciałam wam dzisiaj przedstawić aloes - roślinę, której właściwości i zastosowanie warto poznać (jeśli jeszcze jej nie znacie).
Przyjechałam ostatnio do mojej mamy na kawę. Siedzimy, rozmawiamy, nagle mój wzrok przykuła bujna roślina stojąca na parapecie. "Mamo skąd masz aloes?" - zapytałam, bo nie zauważyłam go wcześniej. "Ojj, dostałam go od tej starszej sąsiadki, ale chyba go wyrzucę, zobacz jak mi się rozrósł, nie wiem co z nim zrobić...". Faktycznie aloes był bardzo bujny. Czytałam sporo na temat tej rośliny i postanowiłam wykorzystać jej moc, a przy okazji wam o tym napisać.
Aloes - zastosowanie i właściwości
Aloes to bogactwo witamin: C, E i A, kwasu foliowego (B9), choliny, B1, B2, B3 (niacyny), witamin B6, B12, a także składników odżywczych i mineralnych: wapnia, magnezu, cynku, potasu, żelaza, miedzi, manganu, chromu, selenu, sodu.
Aloes wzmacnia naturalną odporność organizmu na stres, warto więc sięgać po naturalne soki z aloesu jeśli cierpimy na nerwicę, depresje lub inne tego typu choroby. Oprócz tego jednak aloes ma działanie zewnętrzne. Żel, który znajduje się we wnętrzu liścia idealnie nadaje się do zrobienia maseczki dzięki której:
- pozbędziemy się trądziku
- nawilżymy przesuszoną skórę
- odżywimy skórę
- łatwiej będzie nam walczyć z łuszczycą, egzemą
- wyleczmy AZS
- pozbędziemy się innych problemów skórnych
Aloes i jego właściwości są ostatnio mocno doceniane przez koncerny farmaceutyczne i producentów kosmetyków. Kosmetyki z aloesem są tak popularne, że niemal każda blogerka kosmetyczna je poleca. Wszystko fajnie, warto jednak sprawdzać składy zamiast ślepo wierzyć reklamom. Nie twierdzę, że takie kosmetyki są złe. Po prostu radzę sprawdzić co oprócz aloesu jest w składzie kosmetyku i czy tego aloesu nie jest w takim produkcie przysłowiowa "szczypta ".
Dlatego właśnie lepiej mieć swój aloes i czerpać z niego w 100% .
Aloes - przepisy
Maseczka z żelu aloesowego to najprostszy sposób jak można wykorzystać aloes dla urody. Ja wycięłam liść aloesu, umyłam to, przekroiłam na pół, a żel aloesowy wmasowałam w twarz.
Innym sposobem na wykorzystanie aloesu jest zmieszanie go z miodem. Żel aloesowy plus miód to świetny sposób na maseczkę do skóry suchej. Jeśli natomiast dodamy jeszcze do tego sok z cytryny to dzięki maseczce wygładzimy skórę i wybielimy ciemne plamy.
Czytałam też, że żel z aloesu zmieszany z wodą stanowi doskonały środek do odkażania skóry. Takim tonikiem warto też przecierać skórę trądzikową, ze skłonnościami do wykwitów skórnych.
I jeszcze przepisy znalezione w internecie na soki i nalewki z aloesu.
Nalewka wzmacniająca. Liście z dużego aloesu wkładamy do sokowirówki lub miksujemy i przecieramy przez sito. Do otrzymanego soku dodajemy czerwone wino w proporcji 1:1 oraz 200 g płynnego miodu. Mieszamy, wlewamy do butelki z ciemnego szkła i odstawiamy w ciemne miejsce na 10 dni. Gotową nalewkę pijemy raz dziennie po małym kieliszku.
Nalewka na problemy trawienne. 100 g zmiksowanych świeżych liści zmieszaj z 50 g miody oraz 50 ml spirytusu. Wlej do butelki z ciemnego szkła i odstaw w ciemne miejsce na 5 dni. Następnie wstaw nalewkę do lodówki. Tak przygotowaną nalewkę z aloesu zażywaj przed jedzeniem, po jednej łyżeczce.
Aloes z cytrusami. Pęk liści aloesu (mniej więcej taki, żeby móc objąć go dwiema dłońmi) wkładamy na dobę do lodówki. Po wyjęciu obcinamy brzegi z kolcami i wydrążamy miąższ. Wrzucamy do do szerokiego dzbana i dodajemy 1/2 litra soku z cytrusów (pomarańczowy, grejpfrutowy, cytrynowy) i miksujemy. Tak otrzymany, zawiesisty sok można przetrzeć przez sitko, a następnie przelać do butelki z ciemnego szkła i umieścić w lodówce. Sok można przechowywać przez tydzień.
Sok z aloesu z miodem. Obcinamy liście z całej rośliny, przemrażamy w lodówce. Potem całe liście kroimy i miksujemy lub wkładamy do sokowirówki. Sok miksowany przecieramy przez sito. Do soku dodajemy łyżkę miodu i mieszamy. Przelewamy do butelki z ciemnego szkła. Przechowujemy w lodówce. Sok z aloesu należy zażywać 2-3 razy dziennie po łyżeczce, sam lub rozmieszany z sokiem, np. cytrusowym.
Te 4 przepisy pochodzą z TEJ strony. Myślę, że są sprawdzone i warto je wypróbować na własnej skórze, a właściwie na własnym żołądku ;)
Mimo wszystko z tymi zmianami skórnymi to bym uważał. Niektórym osobom aloes nasila działanie zmian skórnych, pomimo naturalnych związków tam występujących. Jednakże sporo osób chwali sobie aloes.
OdpowiedzUsuńOczywiście, że tak! To, że aloes jest naturalny nie znaczy, że nie może uczulić. Znam kilka osób, które nie mogą stosować aloesu.
Usuń