Palenie papierosów to jedno z najgorszych uzależnień - jak dla mnie. Przyznam, że kiedyś sama paliłam. Na szczęście mam za sobą już ten głupi etap w życiu! ;)
Już nigdy nie pociągnę papierosa, nie tylko ze względu na moją słabą wolę (pamiętam jak paliłam wiele razy mówiłam sobie, że mogę rzucić kiedy chcę, ale póki co nie chce - to była nieprawda, wtedy nie miałam dość silnej woli), ale także na zdrowie.
Choroby serca i płuc, nowotwór, osteporoza, nadciśnienie, wypadanie włosów, brzydka cera... mam wymieniać dalej? Myślę, że to zbędne - palacza i tak te słowa nie przekonają. Palacz musi sam zdecydować, że chce rzucić i zrobić to raz, a porządnie.
Chociaż słyszałam, że niektórym udaje się rzucić palenie z jakimiś tam suplementami - drażetkami, gumami itd... to moim zdaniem ta silna wola odgrywa tu kluczową rolę. Mój szwagier rzuca palenie przynajmniej raz w roku. Kupuje gumy, żuje po całych dniach - przez miesiąc czasem dwa, a potem znowu wraca do palenia. Myślę, że on nigdy nie zrezygnuje z papierosów, chyba za bardzo je lubi.
Obiecałam szwagrowi, że napisze tego posta, a w nim dam jakieś złote rady, wskazówki, które pomogą wytrwać w postanowieniu niepalenia.
Złota rada jest jedna: po prostu rzuć palenie!
A wskazówek dotyczących diety, szukaj w tym tekście poniżej.
Rzucanie palenia - pomóż sobie dietą
Jak ograniczyć potrzebę palenia? Czy istnieją sposoby na wspomaganie wytrwałości w postanowieniu rzucenia palenia? Jakieś dietetyczne rady?
Moim zdaniem można sobie pomóc dietą. Na początek warto zacząć od oczyszczenia organizmu z toksyn. Po takim oczyszczeniu na pewno bezie ci łatwiej walczyć ze swoimi słabościami. Nikotyna w organizmie utrzymuje się jeszcze długo po rzuceniu palenia i dopóki będzie "w nas", dopóty będziemy mieć ochotę na papierosa.
Jeśli zaś chodzi o dietę:
- Jedz 6 posiłków dziennie, w ten sposób będziesz utrzymywać stały poziom cukru we krwi. W rzucaniu palenia najbardziej przeraża to, że wszędzie tak trąbią, że się tyje. Ano tyje się, bo nerwowo podjadamy! Wcześniej gdy nam się chciało jeść szliśmy na fajkę, teraz tego nie ma więc sięgamy do lodówki! Nie przytyjesz jeśli będziesz się regularnie odżywiać w ciągu dnia.
- Jedz dużo warzyw i owoców, uważaj na białko i produkty pełnoziarniste. Błonnik poprawia przemianę materii, pomaga w oczyszczaniu organizmu.
- Masz ssanie na palenie, ciągnie cię bo już dawno nie puszczałaś dymka? Stosuj dietę bliską diecie wegetariańskiej, taka dieta spowalnia eliminację nikotyny z organizmu.
- Zamiast słodyczy jedz pestki: dyni, słonecznika - zawierają dużo cynku, co pomoże ci przetrwać ten okres, gdy strasznie masz ochotę na papierosa.
- Czytałam gdzieś, że w rzucaniu palenia pomaga owies - ponoć hamuje pokusę sięgnięcia po papierosa.
- Warto też dużo pić. Pijmy zioła, herbatki uspokajające - podczas rzucania palenia możemy stać się bardziej nerwowi.
Jakie warzywa jeść podczas rzucania palenia?
Wszystkie! Najbardziej jednak pomogą ci: brokuły, marchew, zielone warzywa liściaste
Jakie zioła warto włączyć do diety?
Rumianek, melisa, koniczyna czerwona, mięta
Przepis na herbatkę ziołową na ukojenie nerwów
2 łyżki melisy
1 łyżka kwiatów lawendy
1 łyżka rumianku
1 łyżka męczennicy
Wymieszaj wszystkie zioła dokładnie i przesyp do słoiczka. 1 łyżeczkę na 1 szklankę wrzątku zaparzamy pod przykryciem przez około 15 minut. Ta herbatka ma właściwości utleniające, pobudza krążenie i trawienie, działa tez cudownie na wątrobę.
Jeśli nie wchodzą wam zioła, nie możecie już patrzeć na warzywa i owoce, bo taki etap tez przyjdzie, nie rezygnujcie ze swoich planów! Wszystko przejdzie, wszystko da się przetrzymać. Zróbcie coś dla siebie, wynagradzajcie sobie małymi przyjemnościami swoją dzielność w rzucaniu palenia. Możecie sobie zrobić pyszny sok warzywny, owocowy lub owocowo warzywny, ostatnio podawałam wam kilka fajnych przepisów KLIK.
Ciekawa jestem jak jest u was, palicie? A może właśnie rzucacie palenie? Jak sobie radzicie? Macie jakieś rady?
Super, że tutaj trafiłam, ponieważ chce rzucić palenie, ale obawiam się wzrostu wagi. Czyli jednym słowem przy rzucaniu palenia ważna jest zdrowa dieta ;)
OdpowiedzUsuńSłyszałam o tym, że wiele osób chwali sobie dziś nowoczesną metodę terapii, która pomaga skutecznie rzucić palenie. Mowa o biorezonansie, który nie tylko sprawia, że nasz organizm zaczyna się oczyszczać z nagromadzonych przez lata toksyn, ale sprawia, że możemy szybko odstawić toksyczną nikotynę. Biorezonans pozwala również odczulać organizm, terapia z wykorzystaniem owej metody dedykowana jest więc również alergikom.
OdpowiedzUsuńJa paliłam jak smog :D Co prawda udało mi się rzucić palenie i jestem z tego bardzo dumna, ale bardzo przytyłam i teraz ciężko pozbyć mi się zbędnych kilogramów ;/ No, ale nie poddaje się :)
OdpowiedzUsuńWłaśnie w tym całym rzucaniu palenia chodzi o to, aby nie pomagać sobie słodyczami, ponieważ przez to bardzo tyjemy. Najważniejsza jest silna wola! :)
OdpowiedzUsuńDla mnie rzucanie palenia to była ciężka sprawa. Papierosy zastąpiłam zdrowymi przekąskami i zbyt dużo nie przytyłam ;)
OdpowiedzUsuńOj tak, moje rzucanie palenia skończyło się ciągłym zajadaniem i tym samym moja waga skoczyła do góry. Teraz już nie ciągnie mnie do papierosów i waga się unormowała, ale początki nie były proste ;)
OdpowiedzUsuńW rzucaniu palenia najważniejsza jest silna wola. Kilka razy w swoim życiu rzucałam palenie i dobrze wiem, ze samozaparcie to podstawa. Nie jest to łatwe, ale dla zdrowia trzeba się poświęcić.
OdpowiedzUsuńZdecydowanie, silna wola to podstawa, ale jak dla mnie najgorszym etapem w rzucaniu palenia było pozbycie się zbędnych kilogramów. Kiedy rzuciłam palenie strasznie przytyłam i nie dość, że zmagałam się z papierosami to w dodatku z kilogramami.
OdpowiedzUsuń